Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 15:44   Güncelleme : 07-04-2022 15:44

KADIN ÇİFTÇİLERE ARONYA FİDANI DAĞITILDI

KADIN ÇİFTÇİLERE ARONYA FİDANI DAĞITILDI

KADIN ÇİFTÇİLERE ARONYA FİDANI DAĞITILDI

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale MÜSİAD Kadın Komisyonu ve Yenice Reşadiye Köy Muhtarlığı tarafından ortaklaşa 8 Mart dünya kadınlar günü etkinlikleri çerçevesinde kadın çiftçilere aronya fidanı dağıtıldı.

Etkinliğe; Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ, Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Yenice Kaymakamı Musa GÖKTAŞ, Kalkım Belediye Başkanı İbrahim TAŞKIN, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü ERDEM KARADAĞ, İl Genel Meclisi Üyeleri, Kurum Amirleri, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Reşadiye Köy Muhtarı Nuran ŞEN,  Siyasi Parti Temsilcileri, Çanakkale MÜSİAD temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ’ın etkinlikte yaptığı konuşmasında; “Meyvecilikten, Bağcılığa; Arıcılıktan, Hayvancılığa, ipekböcekçiliğine; Sebzecilikten, Seracılığa kadar Tarımsal üretim sürecinin her aşamasında kadın çiftçilerimiz yer almaktadır. Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak Kadın çiftçilerimizin başta bilgi ve becerilerini artırmak, sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerin yapılması ve kaliteli ürün artışını sağlanmak amacıyla birçok konuda tarımsal eğitim çalışmaları düzenlenmekte, tarımsal alanda projeler hazırlanarak uygulanmaktadır.

Hızla artan dünya nüfusu günümüzde, tarımsal üretimin ve gıdanın önemi her geçen gün daha da belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Covit-19 pandemisi ile dünyada iki sektörün önemi daha da arttığını görmekteyiz. Bunlardan biri sağlık sektörü, diğeri tarım sektörü.

Tarım sektörü içinde Meyvecilik, gıda ihtiyacının karşılanması, sağlıklı ve dengeli beslenme, ülkemiz ekonomisine ve istihdamına sağlamış olduğu katkıdan dolayı oldukça önemli bir yere sahiptir. Aronya meyvesi sağlık açısından çok yararlı olup vitamin, mineral ve lif bakımından son derece zengindir. Antioksidan içeriği en yüksek kültür meyvelerinden biridir. İnsan sağlığı açısından bu denli olumlu etkileri olan Aronya meyvesinin Reşadiye köyümüze hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Etkinlikte Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, MÜSİAD Çanakkale Kadın Komitesi üyelerinden Emel TORUN ve Reşadiye Köy Muhtarı Nuran ŞEN tarafından birer konuşma yaptı.

Etkinlik; Reşadiye köyündeki Kadın Çiftçilere toprakla buluşturulmak üzere Aronya fidanı dağıtılması ve kadın çiftçilerinde çoğaltılmak üzere ata tohumlarını Lapseki Belediyesi’ne ulaştırmak üzere Çanakkale MÜSÜAD kadın üyelerine teslim etmesi ile son buldu.