Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-08-2021 14:25   Güncelleme : 23-08-2021 14:25

HAYVANLAR SİLAJA GÜĞÜMLER SÜTE DOYDU

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında kabul edilerek desteklenen “Hayvanlar Ota, Güğümler Süte Doysun” projesi kapsamında Yemlik Soya ve Silajlık Mısırın aynı tarlaya ayrı ayrı ekilip birlikte silaj edilmesi esasına dayanan proje kapsamında Çanakkale’nin Ezine İlçesine bağlı Güllice köyünde Tarla günü düzenlendi

HAYVANLAR SİLAJA GÜĞÜMLER SÜTE DOYDU

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında kabul edilerek desteklenen “Hayvanlar Ota, Güğümler Süte Doysun” projesi kapsamında Yemlik Soya ve Silajlık Mısırın aynı tarlaya ayrı ayrı ekilip birlikte silaj edilmesi esasına dayanan proje kapsamında Çanakkale’nin Ezine İlçesine bağlı Güllice köyünde Tarla günü düzenlendi.

Tarla gününe; Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan UZAN, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, İlçe Protokolü, Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl KAHRIMAN, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları, Teknik Personel ve çok sayıda üretici katıldı.

Tarla gününde yaptığı konuşmasında İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ; “Ülkemizde 5 milyon 200 bin dekar alanda, Çanakkale de 165 bin dekar alanda silajlık mısır ekilmektedir. Hayvancılık yapıyorsak kaba yemin % 65-70 ini kendimiz üretmemiz gerekmektedir. Yemlik soya bitkisi ilimiz ve üreticilerimiz için yeni bir bitki. Ama besleyicilik değerine baktığımızda, ciddi anlamda fark yaratacak bir ürün. Daha önceki yıllarda birçok üreticimiz yemlik soya bitkisi ile tanışmamış olabilir. Amacımız soya bitkisi ile tanışmayan üreticilerimize bu ürünü tanıtmak. Önemini, faydalarını anlatmak. Yaptığımız çalışmalar, araştırmalar sonucunda arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarda yemlik soyayı yeşil bitki olarak kullanabileceğimiz, silajlık mısır ile birlikte harmanlayarak silaj yapabileceğimizi gördük. Üniversite hocalarımızdan da bir takım teknik bilgiler alarak 2018 yılında 5 dekar yemlik soya, 5 dekar silajlık mısırdan oluşan deneme alanı kurduk. Bundan sonraki yıllarda projemizin alanını daha da genişleterek daha çok üreticimizi projemiz ile tanıştırdık. 2021 yılında Tarım ve Orman Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” kapsamında projelendirilerek sağlanan ödenek ile % 25 üretici, % 75 devlet katkılı olarak 330 üreticimiz ile 5.310 dekar alanda projemizi uyguladık. Önümüzdeki yıllarda hedefimiz projemiz ile daha fazla üreticimizi tanıştırmak”.

Ardından Ziraat Mühendisi Volkan CAN tarafından tarla gününe katılanlara proje hakkında, yemlik soya ile silajlık mısırın birlikte karıştırılarak silaj yapılmasının hayvan beslemedeki yeri ne önemi konusunda, yemlik soya ve silajlık mısır tarımı konusunda ayrıntılı bilgiler verildi.

Son olarak Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan UZAN konuşmasında Ezine ilçemiz Tarımsal alanda Çanakkale’mizin lokomotif ilçelerinin başında gelmektedir. Bu bölgede hayvancılığı geliştirmek için yem bitkileri üretimini şiddetle arttırmaya ihtiyacımız var. Bu proje bundan dolayı çok anlamlı.

Tarla günü yemlik soya ve silajlık mısırın birlikte hasat edilip silaj yapılması ile son buldu.

Tarla gününün ardından aynı köyde düzenlenen Süt Hijyeni Eğitimi ve Süt Sığırcılığında Sağım Hijyeni ve Sanitasyon eğitimini başarı ile bitiren üreticilere törenle sertifikaları verildi.