Eğitim
Giriş Tarihi : 15-12-2021 10:30   Güncelleme : 15-12-2021 10:30

ÇOMÜ’nün Ortağı Olduğu Projeler 850.000 Euro ile Destekleniyor

ÇOMÜ’nün Ortağı Olduğu Projeler 850.000 Euro ile Destekleniyor

ÇOMÜ’nün Ortağı Olduğu Projeler 850.000 Euro ile Destekleniyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik ve ekibi tarafından  hazırlanan Üniversitemizin ortağı olduğu, “Digitization of Higher Education for Renewable Energy Systems in Europe”, “Key to Information Treasure in Digital World- Digital Literacy in Higher Education” ve Learning Incubator for Project-based Teaching and Training through Research (LEARN.INC) isimli 3 ayrı proje Brüksel tarafından 850.000 euro ve 3 yıl süreyle desteklenmeye değer bulundu.

Her üç projede ÇOMÜ’yü temsil edecek olan ekip ile birlikte, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, Moldova ve Sırbistan’dan akademisyenler ve sivil toplum temsilcileri de yer alacak.

Desteklenen ilk proje; KA220-HED – Cooperation partnerships in higher education kapsamında Brüksel tarafından desteklenmiş olup yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına yönelik akademisyen ve öğrencilerin yoğun eğitimlerini kapsayacak ve 3 yıl sürdürülecek.

Erasmus + (KA 220-HED) kapsamında yine Brüksel’in konsorsiyumu desteklediği “ Dijital Okur yazarlık” projesinde, özellikle Covid-19 sonrasına yönelik mesleki eğitimler proje dahilinde ele alınacak ve özellikle pandemi sonrası Türkiye’nin dijital okur yazarlıkta ivme kazanması için değişik akademik ürünler oluşturulacaktır.

Projeler ile ilgili bilgi aktaran Prof. Dr. Kemal Çelik, ÇOMÜ’nün 2022 projeleri arasında yer alan Erasmus + (KA220-HED) kapsamında özellikle Yüksek Lisans ve Doktora programlarında proje bazlı düşünerek,  yaparak öğrenmeyi öğretecek yeni projede 3 yıl boyunca öğrenme inkübatörleri geliştirileceğini söyledi. Her üç projenin de ÇOMÜ’nün giderek güçlenen tanınırlığını daha ileri boyutlara taşıyacağına işaret eden Prof. Dr. Çelik, “Henüz tüm projelerimizin duyurusu yapılmamış olup ÇOMÜ’nün daha çok proje ile farklı ve memnuniyet veren bir noktada olacağına inanıyorum” dedi.