Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2021 02:54   Güncelleme : 23-06-2021 02:54

ÇANAKKALE DE UYGULANAN ZİRAİ İLAÇ AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANARAK BERTARAF EDİLMESİ PROJESİ İL GENELİNE YAYILIYOR

​Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Çanakkale Valiliği İl Çeltik Komisyonu tarafından finanse edilen “Çanakkale Merkez İlçe ve Bağlı Köylerindeki Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının toplanarak Bertaraf Edilmesi projesi” kapsamında düzenlenen törenle konteynerler köy muhtarlıklarına teslim edildi

ÇANAKKALE DE UYGULANAN ZİRAİ İLAÇ AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANARAK BERTARAF EDİLMESİ PROJESİ İL GENELİNE YAYILIYOR

​Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Çanakkale Valiliği İl Çeltik Komisyonu tarafından finanse edilen “Çanakkale Merkez İlçe ve Bağlı Köylerindeki Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının toplanarak Bertaraf Edilmesi projesi” kapsamında düzenlenen törenle konteynerler köy muhtarlıklarına teslim edildi.

Törene, Çanakkale Vali Yardımcısı aynı zamanda İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah KÖKLÜ, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Çanakkale İl Sağlık Müdürü Gökhan BAŞTÜRK, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürleri, Merkez Ziraat Odası Başkanı İsmail KAYA, Köy Muhtarları ve Teknik Personel katıldı.

Törende bir konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ konuşmasında; Biz Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2017 yılında çok önemli bir projeye imza attık. Bayramiç İlçemizde 15 köyü ve 4 mahalleyi kapsayacak ” Bayramiç Baraj Gölü Havzasındaki Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının Toplanarak Bertaraf Edilmesi Projesi”. Burada Çanakkale İl Özel İdaremiz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Bayramiç Belediyesi, Köy Muhtarları ve üreticilerimiz ile beraber ortaklaşa yürüttüğümüz projemiz başarı ile devam ediyor. Proje kapsamına bugüne kadar 15 ton zirai ilaç ambalaj atığı toplayarak bertaraf ettik. Sayısal olarak belirtmek gerekir ise 300 bin adet zirai ilaç ambalaj atığını doğaya atılmadan toplamış olduk. 2020 yılında projeye Ezine İlçemizi dahil ettik. Ezine Kaymakamlığı Çeltik komisyonu Başkanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve İlgili Köy Muhtarlıkları tarafından ortaklaşa 30 köy 7 mahalleye 45 adet konteyner alınarak proje uygulanmaya başladı ve bu projeyi Bayramiç de uyguladığımız projenin içine dahil ettik. Bu senede Merkez İlçeye bağlı 24 köy proje kapsamına aldık. Bu köylerin seçiminde tarımın yoğun yapıldığı ve dolayısıyla Bitki Koruma Ürünlerinin kullanımı yüksek olan köyler dikkate alınarak yapıldı.  Proje Çanakkale Valiliği Çeltik Komisyon Başkanlığı, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çanakkale İl Özel İdaresi  ve İlgili Köy Muhtarlıkları tarafından ortaklaşa yürütülecek. Proje kapsamında köy muhtarlıklarımıza 50 adet konteyner dağıtımını yapacağız. Bu proje ile ciddi anlamda çevre kirliliğini önlemiş olacağız. Projenin önümüzdeki yıllarda Çanakkale’nin tamamında uygulanmasını arzu ediyoruz. Dedi.

Köy muhtarlıklarına konteynerlerin teslim edilmesinin ardından tören sona erdi.

Proje kapsamında 24 köye toplam 50 adet plastik konteyner dağıtımı yapıldı. Köylere dağıtımı yapılan konteynerlerin zirai mücadele ilaç karışımlarının hazırlandığı uygun yerlere yerleştirilecek.