Gündem
Giriş Tarihi : 10-01-2022 20:25   Güncelleme : 10-01-2022 20:25

Başkan Gökhan 10 Ocak’ta Gazeteciler İle Buluştu

Başkan Gökhan 10 Ocak'ta Gazeteciler İle Buluştu

Başkan Gökhan 10 Ocak’ta Gazeteciler İle Buluştu

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında kentte faaliyet gösteren yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

Etkinliğe Başkan Gökhan’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Handan Özyayla Kenar ve Özleyiş Çetin ile çok sayıda basın mensubu katıldı. Kahvaltının ardından programda bir konuşmaya yapan Başkan Gökhan, sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı. Başkan Gökhan; “Çok kolay gibi görünen, herkesin eleştirdiği zor bir mesleği icra ediyorsunuz. Burada sizlere çok ciddi görevler düşüyor. Halkı doğru bilgilendirmek gibi çok önemli bir göreviniz var. Araştırmak, doğru haber yapmak ve hiç kimsenin yandaşı olmamak bu işin en önemli tarafı. Burada emek veren, çalışan gazeteciler olarak böyle bir üslubu benimsediğinizi biliyorum.” dedi. 

“Mesleği Nedeni İle Katledilen Gazetecileri Saygı İle Anıyorum”

Gazetecilerin meslekleri nedeni ile şiddete ve baskıya uğradığını ifade eden Başkan Gökhan; “Geçtiğimiz günlerde Metin Göktepe’nin öldürülmesinin yıl dönümüydü. Çanakkale’de rahmetli Cemal Oral, yaptığı haberler nedeni ile saldırıya uğramıştı. Cemal Oral’a saldıranlar bulunamadı ve Oral, darp edildiği ile kaldı. Yine Uğur Mumcu, o da gazeteci kimliği nedeni ile katledildi. Mesleğinin gereğini yaptığı için maalesef şiddet gören, dışlanan ve aşağılanan gazetecileri, teker teker isimlerini bilmesek de bugünün anısına saygıyla anmak istiyorum. Bazı istatistikleri de dikkate almamız lazım. 2021 yılında dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında maalesef 153’üncü sırada olduğumuz bilgisi var. İnternet özgürlük raporunda ise özgür olmayan ülkeler içerisinde yer alıyoruz. Türkiye’ye bu yakışmıyor.” dedi. 

“Basının Özgür Olması Çok Önemli”

Özgür bir ülke için özgür bir basına ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Gökhan; “Özgürlüklerin önemli olduğuna ama özellikle de basın özgürlüğünün çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yine söylüyorum, basın doğru haberleri çekinmeden hiç kimseden korkmadan kamuoyu ile paylaşmalı. İster seçilmiş olsun, ister atanmış olsun; kamu kaynaklarını kim ne şekilde kullanıyorsa, bunları nasıl kullandığına dair topluma hesap vermek zorundadır. İşte basın da bunu denetleyerek, bu kaynakların doğru mu yoksa yanlış mı kullandığını halka bildirebilmeli. Basın bu noktada doğru bir denetim yaparsa o zaman müfettiş gelmesine de gerek kalmaz. Böylelikle basın kamuoyu yararına kendi denetimini yapmış olacaktır. Bunu yaptığımız zaman çok önemli bir aşamayı geçmiş oluruz.” dedi.

Bu Senenin Hediyesi Kadir Kenar’a 

Başkan Gökhan, konuşmasının ardından geleneksel olarak her yıl bir gazeteciye hediye ettiği kol saatini bu yıl, gazeteci Kadir Kenar’a verdi. Uzun yıllardır Çanakkale basınına verdiği emek ve çalışmaları nedeni ile Kenar’ı tebrik eden Başkan Gökhan, Kenar’a bir saat takdim etti. 

Sohbet ortamında devam eden etkinlik sonunda Başkan Gökhan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.