Spor
Giriş Tarihi : 02-11-2021 05:43   Güncelleme : 02-11-2021 05:43

BAJA TROIA TÜRKİYE-2021

BAJA TROIA TÜRKİYE-2021

BAJA TROIA TÜRKİYE-2021

BAJA TROIA TURKEY-2021
2017’den bu yana uluslararası East European Tout Terraın Serıes Türkiye ayağı olarak düzenlenen Baja Troia Turkey, 28-31 Ekim tarihlerinde Çanakkale’de organize edildi.
28 Ekim 2021 tarihinde Truva Atı Seremonik start alanında Vali İlhami Aktaş tarafından verilen ilk startın ardından yola çıkan ekipler Prolog alanına geçtiler.
29 Ekim İDA 1 ve İDA 2 Etapları koşuldu. 126,7 km uzunluğundaki Özel Etap İDA, Salihler, Karapınar, Denizgöründü ve Gökçeiçi köyleri civarında orman ve dağ yollarında koşuldu. Toprak ağırlıklı hız etapları ve off-road geçişleri ile yarışçılara zevkli bir yarış sunan etaplarda SSV2 sınıfında yarışan Polonyalı ekip, Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewicz en iyi zamanı yaptılar. Onları SSV2’de Bulgar ekip Vladislav Velkov – Ilyan Georgiev ve T1 sınıfında yarışan İtalyan  Riccardo Colombo  – Mazurizio Dominella  takip etti.
30 Ekim’de Bayramiç Yassıbağ Göleti çevresinde koşulan KEBRENE Etabı için Ralli Merkez ve Servis Alanı Bayramiç’e taşındı. 94,31 km uzunluğundaki etap sabah ve öğleden sonra birer kez geçildi.
2021 Mehmet Akif Ersoy yılı dolayısı ile Bayramiç’te özel bir ziyaret de gerçekleştirildi. Organizasyon ve yarışçılardan oluşan bir grup, Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu evi ziyaret etti. Kadın üreticilerin kendi el emeklerini sattıkları pazarda dolaştı.
31 Ekim’de yarışın son orman Etabı 74,22 km uzunluğundaki TROIA Etabı geçildi. Karapınar, Kurşunlu, Kuşçayırı köyleri arasında yer alan etaplar bu sefer daha yoğun off-road geçişleri içeriyordu. Mekanik arızalar, kırılmalar ve tekerlek kopmaları gibi sorunlarla karşılaşan ekiplerin bir kısmı yarışı tamamlayamadı.
31 Ekim’de son etap olarak ikili kalkışla Power Stage geçildi. Yarışın bu etabı, geçtiğimiz sene hayatını kaybeden Yusuf Cinal adına koşuldu. Power Stage’de en iyi zamanı yapan 6 ekip önceki günlerin etapları üzerine eklenecek değerli bir puan sahibi oldular. Ayrıca bu etabın en iyi zamanını yapan ekip “En Hızlı Ekip” kupasına hak kazandı. Bu etabın galibi Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewich oldu.
4 gün sonunda Ralli Kategorisinde 33 Araç finiş görebildi. Raid grubunda da sağlık sorunları nedeni ile yarıştan ayrılan bir ekip dışında tüm ekipler belirlenen ideal sürelere çok yakın geçişler yaparak etapları tamamladılar.
4 günün sonunda Genel Klasman dereceleri şu şekilde belirlendi:
EN HIZLI EKİP
Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewich              POLONYA
T KATEGORI
Riccardo Colombo – Mazurizio Dominella İTALYA
Mehmet Tüfekçioğlu – Uğur Tepe TÜRKİYE
Bener Baş – Yavuz Türkmen TÜRKİYE
S KATEGORİ
Tomasz Bialkowski – Dariusz Baskiewich POLONYA
Vladislav Velkov – İlyan Georgiev BULGARİSTAN
İsrafil Akyüz – Özden Yılmaz TÜRKİYE
RAİD
Ergün Örentel – Ertuğ Örentel
Yakup Çavuş – Erkan Özel
Mehmet Ege Çulha – Selahattin Yalçın