Eğitim
Giriş Tarihi : 31-01-2022 18:45   Güncelleme : 31-01-2022 18:45

18 Mart Hatime Ana Ulu Camii Açılış Töreni Gerçekleştirildi

18 Mart Hatime Ana Ulu Camii Açılış Töreni Gerçekleştirildi

18 Mart Hatime Ana Ulu Camii Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Yerleşkesinde yapımı tamamlanan ve Çanakkale’nin en büyük ibadethanesi olma özelliğini taşıyan 18 Mart Hatime Ana Ulu Camii’nin açılış töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımı ile gerçekleşti.

Törene Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile birlikte AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Arslan, ilçe müftüleri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş okuduğu Cuma hutbesinin ardından dua ederek Cuma namazını kıldırdı ve Camii’nin açılış törenine geçildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı konuşmada, Allah’ın mescitlerini yapmanın, yapımına katkı sağlamanın, hayırların en güzeli olduğunu söyledi ve şunları ekledi; “İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ derken bu mesajı veriyor, bu duayı yapıyor. Bu bir duadır. İstiklal Marşı baştan sona milletimiz için yapılmış bir duadır.”

Emeği geçenlere teşekkür eden Erbaş, “Özellikle Arslan ailesine, İÇDAŞ şirketine, şirketler grubuna çok teşekkür ediyorum. ‘Eğer ölmek istemiyorsan ölmeyecek, ölmez bir eser bırak’ atasözümüzün gereğini yerine getirdiler. İnşallah kendileri, anneleri kıyamete kadar hayırla anılır” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan da Çanakkale’nin simge eserlerinden biri olacak 18 Mart Hatime Ana Ulu Camii’nin, cami olmanın ötesinde bir Çanakkale mührü olduğunu, kütüphanesi, sinema salonları, benzer aktivite alanlarıyla çok farklı bir eser olduğunu belirtti.

Turan, camii’nin ruhunun anlamının bambaşka olduğunu ifade ederek, “Camiler, tüm farklılıklarımızın, maddi manevi değerlerimizin, makamlarımızın yerle bir olduğu, herkesin eşit olduğu, saf tuttuğu, eşitlendiği en özel mekanlardır. Camiiler, cemaatiyle beraber kıymetlidir. Hep beraber bu güzel, ulu mabedi garip bırakmama görevimiz var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk günden bugüne özel bir hassasiyetle caminin tüm süreçlerini takip ettiğini aktaran Turan, caminin yapımında en büyük bütçeyi ayıran İÇDAŞ ailesine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarından sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İÇDAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Arslan’a ve ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi Camii Müştemilat Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ünal Kızıl’a plaket takdim etti.

Prof. Dr. Ali Erbaş’ın duasının ardından camii’nin açılış kurdelesi kesildi.